Да, всички сме били в това положение. Рекламата Ви се представя отлично и после, без видима причина, просто престава...
Изненадани сте и разочаровани да научите, че рекламата Ви е спряла да акумулира печеливша възвръщаемост на разходите (ROAS), че вече няма постоянна честота на кликване, и сте изгубили преднината си.
Когато първоначалният шок започне да се разсейва, Вие сте изправени пред въпроса – как да възвърнете ефективността на рекламата си. Главата Ви гъмжи от въпроси: Може би е трябвало да правите по-чест мониторинг? Може би е трябвало да бъдете по-креативни? Може би сте допуснали неволна грешка в бюджетирането или в позиционирането на рекламата?
Независимо как сте се озовали в това положение, знайте, че има решения как да възвърнете ефективността на рекламата си, и от падаща, тя отново да се заизкачва нагоре.
Ефективност на рекламата „Етапи на скръбта“
Когато Вашите фейсбук реклами започнат да се представят слабо, първичният инстинкт е да се паникьосате. Започвате да се чудите Защо се случва това?!
След като преминете през този начален етап, може да започнете да гледате напред, за да възстановите дългосрочната стабилност и разтеж на рекламите си. Тук ще Ви дадем няколко идеи за бързо възстановяване на акаунта.
Не се паникьосвайте!
Когато първоначалната мисъл „рекламата ми се проваля напълно!“ Ви удари, е трудно да останете спокойни и да не изпадате в паника. Повярвайте, познаваме това чувство. Просто поемете дълбоко въздух и си задайте въпроса:
Наистина ли всичко се проваля или става въпрос само за няколко рекламни сета и / или аудитории?
Това е важен въпрос, на който трябва да си отговорите обективно, защото Вашите констатации обикновено биха показали, че някои от рекламните Ви групи или аудитории всъщност се представят оптимално.
Ефективността на рекламата се измерва в цена на придобиване, честота на кликване, релевантна оценка, възвръщаемост на разходите, преглед цените на целевата страница и други показатели. След като се извърши такава оценка, се изграждат персонализирани табла за управление, използвайки инструмента за персонализирано отчитане в диспечера на рекламите – Ads Manager.
След това избираме „Персонализиране на колони“, за да определим данните, които ни интересуват.
След допълнително оценяване на тези данни, вече имаме много по-добра картина за това кое работи и кое не. Отбелязват се кампаниите/аудиториите, които все още се представят добре, за да се включат във възстановяването.
Направете крачка назад и анализирайте рекламната конкуренция
Нека отстъпим назад и не забравяме, че през изминалата година, рекламната конкуренция във Facebook и Instagram стремглаво нарастна, особено във Facebook News Feed.
Накратко, рекламират повече хора от всякога и „зареждането на рекламите“ (AKA броят на рекламите, показвани в News Feed) се е увеличил значително, докато общият брой потребители не се увеличава със същата постоянна скорост.
За да се противопостави на непрекъснато нарастващия проблем с рекламната конкуренция, Facebook предлага нови рекламни позиции в Messenger, Marketplace и Instagram Stories и други. Ако не желаете да експериментирате на тези нови места, а се придържате към досегашната си успешна позиция, резултатите Ви могат да „застинат“ на едно място.
Запитайте се: все още ли се насочвате само към Facebook News Feed? Ако е така, продължете да четете …
В повечето случаи ефективността на рекламите е намаляла поради една или повече от следните причини:
- Аудиториите са „изхабени“ и прекомерно използвани;
- Рекламното послание не е актуализирано скоро;
- Позиционирането е ограничено;
- Офертата е твърде тясна.
Нека разнищим всеки от тези потенциални проблеми:
-
Аудиторията е изхабена.
Това е мястото да поговорим за един важен показател – съотношение на първоначалните импресии. Тази статистика във Facebook Ви казва по ден и по набор от реклами колко от импресиите, които показвате са видяни за първи път.
Когато стартирате нова реклама за нова аудитория, този процент е 100%. С течение на времето и похарчените средства за съответната реклама, този процент намалява. Важно е да разберете този показател по отношение на ефективността на рекламата, тъй като ако падне под 50%, вероятно трябва да опресните рекламното послание, или аудиторията.
Можете да потърсите „Информация за доставката“( “delivery insights” ) на ниво набор от реклами.
Кликвайки върху “See Delivery Insights”, ще отидете на желания екран.
От тук можете да видите много данни, но един показател, е особено важен: Коефициентът на импресия за първи път. Това число ви показва колко от тези хора виждат рекламата за първи път. Обикновено искаме това да бъде над 50% за перспективни фенове или нови потенциални клиенти. Ако актуализирате рекламно послание и размерите на аудиторията Ви са правилни, този процент ще остане над 50%.
Следва…