Google счита линковете за фактор № 1 при класиране, наред със стойностното съдържание. Класирането без линкове е трудно и всъщност, безсмислено😊.
Инструментът Google Penguin промени начина, по който използваме обратните връзки в SEO завинаги.
Преди април 2012 г. човек би могъл доста лесно да „купи“ позицията си в класирането, като добавя все повече и повече линкове на първата страница с резултати от търсачката. Е, това време отдавна е минало. Филтърът за спам на Google Penguin вече е част от основния алгоритъм на Google и работи в реално време.
След уместността и разнообразието, третата характеристика на висококачествения линк е авторитетът (тежестта) на връзката.
„Тежест“ на линка
Това, което имаме предвид тук, е колко сила, авторитет, капитал може да предаде на линка Ви даден домейн от своя собствен. Колкото по-популярен и важен е сайтът, толкова по-голяма тежест имат връзките от него. Сайт като Уикипедия например има хиляди различни сайтове, които се свързват с него. Това показва, че предоставя много опит, има култивиран авторитет и е изградил доверие сред тези други сайтове.
За да спечелите доверие и авторитет с търсачките, ще ви трябват връзки от авторитетни уебсайтове. Разбира се, не е задължително да са сайтове на ниво Уикипедия, но те трябва да предоставят на търсещите достоверно и надеждно съдържание.
Комбинацията от трите характеристики: уместност, разнообразие и авторитет, е в основата на качествената връзка. Разбира се, има много сигнали и вариации, които Google може да използва, но комбинацията от трите характеристики трябва да е в центъра на вниманието при създаването на връзки (линкове).
Устойчивост на връзката
И накрая, нека разгледаме висококачествената връзка (линк) в дългосрочна перспектива. Има няколко принципа, които трябва да имате предвид за дългосрочна устойчивост на линковете:
Качество пред количество; – В крайна сметка търсете връзки с възможно най-високо качество, а не просто най-много връзки. Защото Google винаги цени качеството.
Връзките носят различен смисъл към различните сайтове; – Така например, една линк може носи един смисъл като връзка към конкретна марка, и съвсем друг – към друга марка, и може да окаже различни ефекти върху тяхното органично търсене и класирането им в търсачката.
Направете сайта си „изкушаващ“ за връзки; – Това, което имаме предвид, е да се уверите, че не просто търсите самоцелно да получите всяка възможна връзка, но че хората естествено търсят да се свързват с Вашия уебсайт. Най-висококачествените връзки, които можете да получите, са тези, които дори не сте поискали, тези, които сте получили, защото сте добър сайт, имате добър продукт/услуга и страхотно съдържание. Това в крайна сметка са висококачествените връзки, които трябва да спечелите😊
Има ли смисъл връзката (линка)?
И накрая, има ли смисъл връзката? Това е една от най-добрите проверки, за да се види дали линка е с високо качество или не. Ако изглежда, че има смисъл за Вас, виждате връзка със своя продукт и потенциал линка да „доведе“ клиенти към Вашия сайт, то линкът е висококачествен😊.
Така че в крайна сметка не се страхувайте да излезете извън инструментите на SEO, да излезете извън показателите и да използвате собствения си инстинкт, да използвате собствения си опит, за да разберете дали тази връзка има смисъл за Вашия сайт, Вашите клиенти и Вашия бизнес. Ако го направите, вероятно ще създадете връзка с добро качество. Ако го гледате и си мислите: „О, всъщност не съм сигурен защо имаме такъв линк“, тогава може би е по-добре да помислите дали искате подобни линкове за в бъдеще.
Връзките (линковете) изпращат качествен трафик към Вашия сайт
Затова изграждането на връзки никога не трябва да се отнася само до класирането в търсачките. Нашият съвет е да изграждате линковете си така, сякаш Google може да изчезне утре. По същество трябва да се съсредоточите върху придобиването на връзки, които биха довели качествен трафик до Вашия уебсайт – още една причина, поради която е важно да придобивате връзки от съответни уебсайтове, чиято аудитория би се заинтригувала и от Вашия уебсайт.