С право можем да твърдим, че видео маркетингът е завладял интернет пространството. Той отговаря на нарастващите изисквания на забързаното общество, в което живеем днес.
С повече от 3 милиарда търсения месечно, YouTube не е просто популярна социална платформа, а втората по големина търсачка в Интернет. Петстотин часа видеозаписи са били качвани в YouTube всяка минута през 2019 г. – и тази цифра със сигурност е нараснала значително оттогава.
YouTube има около 2 милиарда активни месечни потребители, които гледат над 1 милиард часа съдържание в платформата всеки ден.
При съдържание с такъв обем, си представяйте отделния видеоклип не като човек, който крещи сред тълпата, а като една песъчинка сред пустинята.
Това, обаче, не е перфектна аналогия, тъй като песъчинките на плажа не могат да бъдат идентифицирани индивидуално, да бъдат търсени, организирани и каталогизирани.
Е, видеоклиповете в YouTube могат.
Това не означава, че маркетолозите трябва да се задоволят с манталитета „ако го създадем, те ще го гледат“ по отношение на съдържанието в YouTube.
Създателите на съдържание и маркетолозите, които публикуват видеоклипове в YouTube, понякога приемат. Че най-интересното съдържание е естествено избирано от алгоритъма и избутвано на първа страница. За да бъде възнаградено с милиони гледания, чрез някаква комбинация от уцелване на момента и късмет.
Но като се има предвид мащабът на съдържанието, налично в YouTube, е по-полезно за нашите цели да мислим за YouTube като за най-големата видеотека, съществувала някога.
Ключът към получаването на повече гледания на видеоклиповете в YouTube не е да бъдете достатъчно специални или достатъчно силни, за да бъдете забелязани сред тълпата.
По-скоро ключът е да маркирате съдържанието си с много подробна идентификационна информация. Което го прави достъпно за потребители, които търсят подобни видеоклипове.
YouTube е търсачка
Изглежда ли ви това подобно на принципите на SEO, които карат уебсайтовете да се класират в страницата с резултати на Google?
Да, защото всъщност е точно така. YouTube е търсачка за видеа, което означава, че видеоклиповете могат да бъдат оптимизирани. За да се представят по-добре, и да улеснят потребителите при търсенето.
Тази статия е пример за това как YouTube маркира, каталогизира и препоръчва видеоклипове на своите потребители. И как можете да използвате тези функции като инструменти, които да ви помогнат да оптимизирате видеата си за по-добро класиране.
Това предполага, разбира се, че генерирането на повече гледания на вашите видеоклипове е част от вашата стратегия. Много хора използват YouTube като удобна хостинг платформа за своите видеоклипове, които да интегрират в собствените си уебсайтове и социални медии. А привличането на повече зрители в YouTube не е приоритет за тях.
Това е напълно легитимен начин за използване на платформата.
Ние, обаче, ще се съсредоточим върху това как да оптимизираме видеосъдържанието. С цел привличане на нови зрители и разширяване на аудиторията ви. И техническите стъпки, необходими за това.
Планирайте желаната от вас аудитория, след това тръгнете назад.
За да увеличите гледанията на вашите видеоклипове в YouTube, трябва да започнете, като улесните намирането им от потребителите, които вече се интересуват от тях.
Можете да направите това ефективно само когато знаете кои са тези хора и защо биха искали да видят вашето съдържание.
Започвайки оттам, можете да тръгнете назад, за да маркирате видеоклипа си така, че да бъде лесно намерен от тях.
Ползата от публикуването в мега-мрежи като YouTube е, че аудиторията е вече там, без да се налага да я изграждате.
Но поради огромното предлагано видео съдържание, чакането зрителите да намерят вашите неща случайно, би ви донесло не повече от шепа гледания и много малка възвръщаемост за инвестицията.
За да може вашето видео съдържание да си струва разходите и усилията по създаването му, трябва да планирате активно съдържанието си; да го насочите към конкретните хора. Които искате да го видят; и съобразно маркетинговите резултати, които искате да постигнете.
Анализи в YouTube
Преди да се задълбочим върху ключовите думи в YouTube, важно е да дефинираме основните показатели за ефективност (Key performance indicators – KPI’s), които използваме за измерване на успеха на видеоклиповете. Най-просто казано, те са статистическите данни за вашето видео, които ви казват дали вашият план за видео маркетинг работи или не. Те включват:
Изгледано време: Този показател измерва общия брой минути, които зрителят прекарва в гледане на вашето съдържание.
YouTube класира по-високо в резултатите от търсенето, съдържанието и каналите с повече изгледано време. Когато средното време за гледане е ниско, това може да показва, че зрителите ви се отегчават или че видеоклипът ви е твърде дълъг, за да задържи интереса им.
Процент на задържане: Показва каква част от аудиторията остава да гледа видеоклипа до край, сравнена с процента на потребителите, които напускат, преди да е свършило видеото. Платформата YouTube предпочита видеоклиповете с висок процент на задържане, считайки ги за по-полезни и ги препоръчва на повече зрители.
Ангажираност:
Този показател се отнася до действията, които зрителите предприемат отделно от гледането на видеоклипа, като например отделяне на време за коментиране, харесване, споделяне, абониране или поставяне на отметка за по-късно гледане.
Ангажираността често е най-важният показател, който маркетолозите могат да проследяват, защото той ви казва колко хора се интересуват достатъчно от вашето съдържание, за да предприемат по-нататъшни действия.
Коментарите могат да нарисуват ясна картина за това как вашето съдържание е повлияло на зрителите. Споделянията измерват колко зрителите оценяват вашето видео и вашата марка и са от решаващо значение за увеличаване броя на последователите.
Харесванията и нехаресванията (likes/dislikes) могат да ви помогнат да прецените какво съдържание работи или не и допълнително посочва на YouTube какво съдържание е вероятно предизвика интерес, когато препоръчва видеоклипове във фийда на потребителите.
Миниизображения: Миниатюрата е снимката на видеоклипа ви, която се показва със заглавието на страницата с резултати или връзки. Тя предоставя кратък поглед върху съдържанието, което споделяте, за да помогне на зрителя да реши дали да го гледа или не. Добре обмислената миниатюра е лесен начин да окажете голямо влияние върху това колко зрители в крайна сметка ще изберат да кликнат и гледат видеоклипа ви.
Ключови думи в заглавието: Ключовите думи, които използвате в заглавието на видеоклипа си, казват на YouTube какво има в него и насочват зрителите към съдържанието ви, когато търсят подобни думи или фрази.
Повторно гледане:
Този показател измерва броя пъти, които зрителите са гледали повторно вашето видео или части от него. Ако процентът на повторно гледане е висок, зрителите вероятно се интересуват от темите, които засягате, и може да искат да научат повече. Това може да бъде полезно за стратегии и планиране на бъдещо съдържание.
Демографски данни: Тези статистически данни отчитат различните типове зрители, които гледат вашето съдържание, сегментирани по пол, възраст и местоположение.
Важно е да разберете какво измерват тези показатели в YouTube.
Всички те играят важна роля за класирането на видеата ви както в YouTube, така и в Google, така че е разумно да се приложат някои основни практики. Важно е обаче да се съсредоточите върху крайните цели, а не просто да преследвате статистиката. Добрите показатели трябва да се използват като индикатори за вашия напредък, а не като самоцел.
Как Google класира видеоклиповете в YouTube
Гледанията в YouTube не идват само от хора, които търсят в самата търсачка YouTube. Google също е огромен двигател за вашите YouTube видеа.
И точно затова Google трябва да разбере съдържанието на вашето видео, за да го включи в резултатите от търсенето. Google класира съдържанието на YouTube по следните начини:
Обхождане на видеоклипа и извличане на визуализация и миниатюра, която да се покаже на потребителя;
Извличане на мета тагове и текстове на страници от описанията на видеоклипа, за да разкажете на потребителя повече за съдържанието на видеоклипа;
Анализ на видео карта на сайта или структурирани данни за определяне на уместността;
Извличане на аудио за идентифициране на повече ключови думи;
Ключовите думи не се извличат само от текста, прикрепен към видеоклипа ви в описанията и маркерите – те също могат да бъдат извлечени от самото аудио.
Ето защо включването на правилните ключови думи във вашия видео скрипт ще помогне за повишаване на класирането на видеоклипа в Google.
Следва…