Изборът на ключови думи е въпрос на уместност, а не на обем
Това поражда въпроса: кои тогава са „правилните“ ключови думи?
По-правилният въпрос всъщност е: какво прави една ключова дума правилната?
Нека се върнем за момент към аналогията „YouTube е като огромен библиотечен архив“.
Ако само това да вдигнеш шум и да бъдеш забелязан има значение, то правилните ключови думи биха били тези, които получават най-голям обем търсене, и привличат най-много зрители.
Но както казахме, YouTube е твърде наситена платформа, за да разчита на разпространение. При класирането търсачките всъщност не мислят от гледна точка на „най-добрите и най-лошите“ видеоклипове.
Търсачките целят да идентифицират „кой видеоклип е най-подходящ за конкретния зрител в конкретния случай?“ Това не е въпрос на обем или популярност. Това е въпрос на актуалност.
Няма да получите ефективни маркетингови резултати, ако просто търсите много и много зрители, независимо кои са те. Повечето кампании печелят повече от по-малка група силно ангажирани фенове, отколкото от милиони неангажирани, пасивни зрители. Ако изразходвате целия си фокус за оптимизиране на съдържанието за ботовете на Google, вероятно ще получите голям обем, но ниска ангажираност. Ако искате да изградите значима база от фенове, тогава трябва да създавате съдържанието за хората, които го гледат, а не само за търсачките, които го класират.
Определяне на вашата аудитория и нейните нужди
Трябва да имате ясна представа към кого искате да се обърнете със съдържанието си в YouTube, за да знаете какво точно да им кажете. Ако първо определите точно вашата целева аудитория, това ще направи процеса на SEO оптимизация по-целенасочен и конкретен.
Идентифицирането и определянето на вашата целева аудитория може да започне с ориентиране в мотивацията, която стои зад търсенето на видеоклипове. Някои общи мотивации включват:
Искам да знам: Потребителят иска да научи повече за конкретна тема, която вече е идентифицирал. Той вероятно би се интересуват от уроци, инструкции и видеоклипове с обяснения.
Искам да направя: Зрителят вече има предвид конкретно действие, което иска да предприеме, като например планиране на пътуване или проучване на ново хоби. Той може да гледа видеоклипове просто за вдъхновение, или проактивно, като например блогове за вдъхновение или пътеводители със съвети за действие.
Искам да купя: Потенциалният зрител търси информация, свързана с конкретен продукт, който иска да закупи, включително отзиви или сравнения. Той може да търси видеоклипове за разопаковане, мнения на инфлуенсъри, продуктово демо и т.н.
Разбирането на вашата аудитория, техните нужди и стимули за покупка е от ключово значение за идентифицирането на ключовите думи които биха ги насочили към видеоклиповете ви в YouTube.
Ключовите думи са езикът, който зрителите използват, за да намерят в търсачката конкретно съдържание, поради което често започваме с намерението на зрителя и работим оттам в обратна посока. Запишете няколко думи или фрази, които зрителят може да използва, за да опише какво иска да види във видеоклипа ви.
Помислете както за представената тема (като „кучета“, „грим“ или „бебешка люлка“), така и за формата/жанра (като „урок“, „влог“, „нека играем“ или „реакция“). Избройте съответните глаголи, като „купувам“, „играя“, „научавам“, „обяснявам“, „изследвам“.
Изграждайки облак от думи като този, ще имате отправна точка за изследване на ключовите си думи.
Започнете изследването на ключовите си думи с инструмент за автоматично довършване или сърфиране в списъците на конкурентите
Най-простият начин да започнете процеса на изследване на ключови думи е чрез инструмента за ключови думи или функцията за търсене директно в YouTube и Google.
Изпробването на различни търсения, които е вероятно вашата аудитория да извърши, може да ви даде представа за това, какво потребителите вече търсят, от какво се интересуват, както и конкретните думи или фрази, които използват, когато говорят за това онлайн.
Въведете една от потенциалните си ключови думи в полето за търсене. Докато пишете, YouTube ще ви предложи свързани популярни търсения – това е вградена в търсачката функция за автоматично довършване.
Инструментът Ubersuggest също е добър начин за ориентиране в изпробване на това упражнение, което ще премине през азбуката за първата буква от следващата дума в търсената фраза.
Измерване на обема на търсене на ключови думи в YouTube
Също така е добре да знаете коя от вашите ключови думи хората търсят най-често. Безплатната опция „Търсене в YouTube“ на Google Trends ви позволява да сравнявате потенциални ключови думи в списъка си, за да видите кои от тях се класират по-високо и се появяват в повече търсения. Имайте предвид, че по-големият обем на търсене обикновено означава и по-голяма конкуренция при класирането по тази конкретна дума или фраза.
Можете също така да следите ключовите думи, които вашите конкуренти използват и да ги сравнявате с вашите. Намерете канали във вашата ниша, които имат няколко хиляди абонати, и сортирайте съдържанието, като използвате опцията „Най-популярни“.
Кликнете върху видеоклипа с най-голям брой гледания и отбележете ключовите думи, използвани в заглавието, маркерите и описанието.
Това може да ви покаже кои ключови думи вече са твърде много използвани или да разкрие пропуски, където има възможности за предоставяне на съдържание.
Прикачване на ключови думи към вашите видеоклипове
Когато определите списъкът от ключови думи с висока стойност, е време да ги приложите. Ето местата, където можете да включите ключови думи при първото публикуване на видеоклипа си в YouTube:
В името на видео файла: SEO оптимизацията започва още преди дори да качите видеоклипа. Включете ключови думи на видно място в името на видео файла.
Заглавието на видеоклипа: Заглавието трябва да бъде ясно и сбито. Помислете за заглавие, на което самите вие бихте кликнали. Избягвайте да използвате заглавия, по-дълги от 70 знака, защото те ще бъдат отрязани на страницата с резултатите от търсенето и миниатюрите. При всяка възможност се старайте да включвате ключовата дума в началото на заглавието.
Описание: Много хора, които създават съдържание правят грешката да пишат само няколко изречения в описанието на видеоклипа си. Колкото повече думи има в описанието ви, толкова по-добре. YouTube позволява до 5000 знака за видео описания, така че – възползвайте се! Включете стратегически разположени ключови думи, информация за видеоклипа, примамлива „кука“ и конкретна подканваща фраза.
Транскрипт: Видео преписът или надписът е друга възможност за включване на ключови думи, тъй като предоставя допълнителен текст, използван от алгоритъма за класиране на платформата.
Етикети: Когато маркирате видеоклипа си, включете най-подходящите ключови думи, марката или името на канала и по-характрните ключови фрази. Съхранявайте всички тагове под 127 знака. Колкото повече, толкова повече, стига всички те да са уместни и кратки. Имайте предвид, че твърде широкият диапазон от теми във вашите тагове ще сигнализира на YouTube, че видеоклипът ви не е силно свързан с нещо конкретно.
Опитайте аудио ключови думи
Уникален начин да включите още повече ключови думи във видеоклипа си е да ги произнесете в самия видеоклип. Тъй като Google и YouTube вече не трябва да обхождат преписа, за да разберат какво казвате, можете да използвате аудио ключови думи. Винаги се опитвайте да включите ключовите думи в първите две изречения във видеото, за да поддържате процента на задържане на зрителите си.
Обобщение:
Дайте приоритет на уместността пред обема и се ръководете от интересите на целевата аудитория.
Като обобщение, знайте, че търсачките като Google или YouTube нямат представа какво означава „най-доброто“ съдържание.
Алгоритъмът им не може да преценява видеата по техните достойнства и не класира отделните видеоклипове като повече или по-малко достойни за гледане.
Само зрителите могат да правят за себе си такива преценки. Търсачката може да прави само определяния по уместност, с помощта на ключовите думи, които й даваме. Съпоставяйки ги с ключовите думи от потребителското търсене.
Търсачката знае само дали е предоставила правилния видеоклип за правилното търсене, като интерпретира действията, които потребителят предприема след това.
Ако дадете на YouTube и Google много ключови думи за анализиране, като попълните задоволително вашето описание, тагове, заглавия и преписи, видеоклипът ви ще бъде класиран при повече търсения.
Ако след това зрителят остави коментари или се абонира за канала ви, алгоритъмът на YouTube заключава, че видеоклипът ви е бил много подходящ, и ви класира при още повече търсения. Това не е мистичен процес, а сравнително ясна причинно-следствена връзка😊.